Hihetetlen sok ügyfelünk pananaszkodik arról, hogy gyerekmegtakarítás jogcímen megkötött programja(i) nem működnek megfelelően, a kezdeti lelkesedést felváltotta a túlvállalás kínos és nyomasztó érzése. Talán a legáltalánosabb és legfontosabb alapfelvetést kell megvizsgálnunk, hogy mi lehet ennek az oka? Miért nem futnak végig a gyerekprogramok, miért mondják fel idő elött őket és a legtöbb gyereknek miért nem jut fiatal felnőttként egy jól meghatározott összeg életkezdési támogatásként?
A magas kilépési számnak az oka
Saját statisztikáink szerint bőven 60% fölé tehető azon felmondott szerződések aránya az országban (forrás: saját megfigyelések, KSH, MABISZ), amikor ia szerződés idő előtt (akár veszteségek árán), de fel lett mondva. Ez pedig senkinek nem jó. Viszont biztosak vagyunk benne, hogy ilyen magas számnál már nem lehet egyértelmű felelős találni. Nem lehet azt mondani, hogy minden ügyfelet félretájékoztatnak, vagy azt, hogy minden ügyfél rosszul dönt.
Az igazán gondoskodó szülők lehetőség szerint már az első gyermek megszületésekor szeretnének indítani egy gyermekprogramot. Mivel a legtöbben felelősségteljes döntést szeretnének hozni, ezért otthon megy a matek, hogy hosszútávon mennyi fér bele a családi költségvetésbe. Nagyjából korrekt számok szoktak kijönni, a családok nem vállalják jellemzően túl magukat a piallanatnyi helyzethez képest!
A lényeg és a probléma forrása: pillanatnyi helyzet
Ugyanis a legtöbb családban nem egy gyermekáldás van. Érkezik a kistesó, van ahol többen is. Minden egyes kis jövevény azt jelenti a családi kasszára nézve, hogy növekedni fognak a kötelező kiadások (pelenka, táp, ruháztatás…stb). Viszont a fizetések nem szoktak egyenes arányosságban növekedni a kiadásokkal. Ráadásul 2 vagy több gyereknél anyának tovább kell kiesnie a munkából, ami bevételcsökkenést is jelent.
Friss felmérésünk, hogy mennyibe kerül 1 gyermek felnevelése: Klikk
Amikor azon gondolkozunk, hogy kössünk egy gyerekmegtakarítást vagy bármilyen más rendszeres díjfzetésű programot, akkor figyelembe kellene vennünk a jövő várható alakulását. Ha tudjuk, hogy szeretnénk két gyereket, akkor az összeget is úgy kell meghatároznunk, hogy figyelembevesszük a jövőben megszületendő babánkat is.
Számok nyelvén
Amikor megérkezik a kistesó, akkor valójában a jobbik eset az, hogy az eddig vállalt pénzt tudja tartani a család és megosztják a szerződést. A rosszabbik eset, amikor a családi költségvetés olyan szinten megborul, hogy már a 30.000 forint is nagyon megterhelő és kivitelezhetetlen.
Ezért fontos, hogy előre gondolkodjunk és lehetőleg olyan gyerekmegtakarítást válasszunk, ahol van lehetőségünk díjat csökkenteni.