Az elmúlt hetekben rengeteg kismama és baba-mama fórumon találkozom azzal a kérdéssel, hogy mi lenne, ha apa menne GYED-re (mivel ő keres többet), és mellette ő is dolgozna, így anya otthon tud maradni a picivel. Jól hangzik igaz? Sajnos ez is túl szép, hogy ilyen formában igaz legyen. Nézzzük mik az Apa GYED buktatói!
Ki és mikor felel meg a GYED folyosításának?
Az összes juttatásról bővebben itt tájékozódhatsz!
A GYED összege
A gyed a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 70 százaléka azzal, hogy a gyed maximálisan megállapítható összege havonta legfeljebb a mindenkori minimálbér (2019. évben Bruttó 149.000,-Ft) kétszeresének 70 százaléka lehet.Ennek megfelelően a gyermekgondozási díj 2019. évi felső határa havi bruttó 208.600,- Ft.
Ne felejtsük el, hogy ez Bruttó összeg, mivel ebből még levonásra kerül 15% SZJA és 10% nyugdíjjárulék, s természetesen hozzá kell adni a családi adókedvezmény összegét is, ezért a Nettó értéket nem tudom nektek meghatározni, mivel mindenki esetében más lesz.
Apa GYED buktatói
Egy / több gyermek esetén
Amennyiben apát szeretnétek hivatalosan GYED-re küldeni, figyelembe kell venni a következőket:
Jól hangzik, igaz?
Milyen szép is lenne, ha csak 7.500,- forintot havonta befizetünk, és mint a mesében élhetnénk a kis életünket gyermekünkkel otthon.
Nem véletlen, hogy nem ilyen egyszerű, hiszen, akkor mindenki ezt csinálná.
Amiről nem beszélnek
Nincs gyermek után járó táppénz
Amennyiben még a gyermek 3. életévének betöltése előtt mégis visszamennél dolgozni (mondjuk mikor 2 éves lesz). Hiába tudod beadni bölcsödébe a picit, ha beteg lesz nem tudsz vele otthon maradni, mivel a juttatást a párod kapja utána, nem fogsz tudni vele elmenni táppénzre, maximum a párod marad otthon a beteg gyerekkel/gyerekekkel.
Nincs biztosítási jogviszonyod
Hiába fizeted magad után a EHO-t, azzal csak az egészségügyi ellátásra vagy jogosult. Semmi másba nem számolódik bele.
Mit jelent ez?
Ha szeretnétek kistesót, és nem 5-6-7-8-9-10 éves korkülünbséggel, akkor semmiféleképpen ne hagyjátok magatokat rábeszélni, hogy apa GYED legyen.
Ugyanis, mivel ha magad után fizeted meg az EHO-t, azzal biztosítási jogviszonyod nem keletkezik. Csúnya szóval, mintha munkanélküli lennél. Ebből pedig az következik, hogyha jönne a kistesó miután az előuő gyermek már elérte a 2,5 éves kort, akkor nem lesz meg a jogosultságod a CSED-re! Mivel ahhoz is 2 éven belül 365 napi biztosítási jogviszony megléte szükséges! (CSED-ről bővebben)
Ez pedig annyit jelent, hogy fél évig biztosan csak GYES-t fogsz kapni a második gyermek után, és ott már biztos, hogy apának kell igényelnie a GYED-et, mivel csak naki lesz meg a kötelező jogviszonya. Ezzel pedig mindaddig elkezdődött egy ördögi kör, amíg szeretnétek még kistesót!
Arról nem is beszélve, hogy nem biztos, hogy a munkáltatóddal el tudod ezt intzéni!
Mikor érdemes mégis az Apa GYED ?
Szeretnél megtakarítani a gyermekednek?
Hasznos cikkek számodra
- Gyermekek után járó ellátások, támogatások 2018
- Hivatalos ügyek intézése szülés után 2018
- Adókedvezmény szülőknek [2018]