Az Apple 32 évvel ezelőtt (1985) egy nagyon ígéretes startupból és korának meghatározó tech vállalatából elkezdett egyfajta mélyrepülésbe. A folyamat végére az igazgatótanács élére kinevezett John Sculley vezérletével megszabadultak az alapító, Steve Jobs-tól. A cég értéke hanyatlott, az innováció elveszett. Egy ilyen kilátástalannak tűnő helyzetben voltak olyan szülők, akik Apple részvényeket vásárolhattak gyereküknek. Nézzük meg, hogyha bennhagyták volna a mai napig, akkor a kicsi Steve (aki időközben felnőtt) mekkora vagyonnal rendelkezne 32 éves korában. Hogyan működött volna ez a gyerekmegtakarítás?
Az Apple részvény árfolyama

Forrás: Google
Azt vehetjük észre az árfolyam alakulásából, hogy igen komoly lélekjelenlétet ígényelt a szülőktől, hogy ne adják fel a hitüket az Apple céggel szemben. Nem sokan fogadtak volna 1995-ben arra, hogy ebből a végére lesz valami értelmes. Biztosan sokan kiszálltak és eladták a részvényüket. Helyette vásároltak valamit, ami éppen felszálló ágban volt és divatos részvénynek számított. Steve szülei mégis kitartottak és láthatjuk, hogy 2017-re milyen brutális emelkedésnek lehettek a nyertesei.
1000 dollárt fektettek be…
1985.január.25 – az árfolyam 0,53 dollár, amiért cserébe kaptak 1886,79245 darab részvényt.
És hogy ma mennyiért tudnának kiszállni az üzletből? A kicsi Steve-nek mekkora összeg gyűlt össze?
Írd és mondd: 265 924 dollár
Ez mai árfolyamon nagyjából 75 594 365 forint… Ez volt Steve gyerekmegtakarítás számlájának az értéke!
Mi lett volna, ha 5 évente befektetnek az Apple részvényeibe újabb 1000 dollárt?
Neked milyen lehetőségeid vannak? Gyerekmegtakarítás?
Természetesen nem lehet mindenkinek ekkora szerencséje, mint a képzeletbeli Steve szüleinek. Sokkal többen buknak 1-1 rosszul megválasztott, de eleinte kecsegtetőnek tűnő befektetésen, mint amennyien nyernek. Persze merül fel a kérdés, hogy egy átlagos ügyfél, aki
- nem szeretne naponta árfolyamokat nézegetni,
- nem szeretne kockáztatni,
- csak befizetni szeretne és hozamot elérni
annak milyen lehetőségei vannak a befektetés világában?
Sokan nem tudják, de az átlagos magyar szülőknek, akik gyermeküknek szeretnének befektetni, lehetősége van jól körülhatárolt befektetési alapokba helyezni a pénzüket. Ezáltal csökkentik a kockázatot és egy hosszútávon fenntartható struktúra részeivé vállnak!
Mi az a befektetési alap?
A befektetési alapot úgy kell elképzelned, hogy nem egy cégbe teszed a pénzed, hanem egy olyan csomagot vásárolsz, amiben nagyon sokféle papír van (részvény, kötvény, állampapír, …stb), amiket profi alapkezelők felügyelnek. Ügyfélként nekünk igazából lehetőségünk van a saját kockázattűrő képességünk (nem szeretnél kockáztatni, átlagosan kockáztatnál, nagyon kockáztatnál) szerint megválasztani az adott befektetési alapot, ahova a gyerekmegtakarítás által a pénzt el szeretnénk helyezni.
Nincsen 1000 dollárom…
A gyerekmegtakarítás szerintünk minden szülőnek alanyi jogon járó lehetőség. Egy lehetőség, amivel érdemes élni, ha szeretnénk támogatni a jövőben a gyermekünket. Viszont nem mindenkinek van lehetősége havonta 25 000 forint felet félretenni. Nem szabad feladni, mivel ennek az összegnek a felét elhelyezve is már szép eredményt lehet elérni!
Szerinted Steve megsértődött volna, ha a szülei 1 000 dollár helyett „csak” 500 dollárt tudtak volna félretenni 5 évente és most kapott volna 260 000 dollárt ( 74 000 000 forint)? Én azt gondolom, hogy sértődés helyett nagy lett volna az öröm.
Szeretnék gyerekmegtakarítást indítani