Eddig azokról a támogatásokról és kedvezményekről beszéltem nektek, amiket a gyermekek után lehet igényelni. Folytatom a sort, de most már olyan kedvezményekről is beszélni fogok, amikhe nem feltétlenül szükséges, hogy szülő legyél. Ilyen például:
Első házasok adókedvezménye
- január elsejétől az első házasok adókedvezményben részesülnek.
Kikre vonatkozik?
A friss házasokra vonatkozik a kedvezmény! Elég ha az ifjú pár egyik felének első házasságkötéséről beszélünk, és máris jogosultak a kedvezményre!
Mekkora összegű és mennyi ideig lehet igényelni?
A házasság fennállása alatt, a házasságkötéstől számított 24 hónapig lehet igénybe venni a kedvezményt, még abban az esetben is, ha közben a család már jogosulttá válik a családi adókedvezményre is. Magyarul ez a két adókedvezmény összevonható! Az együttesen (férj és feleség együttvéve) érvényesíthető adóalap kedvezmény jogosultsági hónaponként (24 hónapon keresztül) 33.335,- forint, ami annyit jelent hogy havi nettó 5.000,- forint a kedvezmény nagysága.
Megosztható-e a kedvezmény?
Természetesen igen! A kedvezményt a házastársak – döntésüknek megfelelően- az összeget közös megosztással is igényelhetik, de akár csak az egyik fél is felhasználhatja.
Van-e feltétele illetve hogyan lehet igényelni a kedvezményt?
Az igénybevétel feltétele, a házastársak nyilatkozata, amely tartalmazza, hogy a kedvezményt melyikük veszi igénybe, illetve a megosztott összegre vonatkozó döntésüket. Ezt az adóbevallásban, munkáltatói adómegállapításban közösen tett nyilatkozat, amely tartalmazza egymás adóazonosító jelét is!
Az igényléshez ez a dokumentum szükséges!
Családi adókedvezmény
Ki jogosult a kedvezményre?
Minden olyan személy:
- aki jogosult a családi pótlékra, valamint a vele közös háztartásban élő házastárs.
- a várandós nő és a vele közös háztartásban élő házastársa
- a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek (személy), – a rokkant sági járadékban részesülő magánszemély.
Ki után jár a családi adókedvezmény?
A családi adókedvezmény a kedvezményezett eltartott után jár. Kik ezek a személyek?
- az a gyermek (személy), akire tekintettel családi pótlékot folyósítanak
- a magzat a várandósság időszakában a fogantatástól számított 91. napjától a megszületésig
- az, aki családi pótlékra saját jogán jogosult
- a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély
A családi adókedvezmény nagysága?
A NAV oldalán pontosan ki tudjátok számolni a családi adókedvezmény mértékét!
A következő két számításban a 2018-ra várható minimálbér és bérminimum összegével egy gyermek esetén láthatjátok a kedvezmény alakulását!
Nagyon fontos megemlítenünk, hogy a két kedvezmény egyszerre is igénybe vehető, ami által nettó összegre nézve havi szinten több maradtat a zsebünkben. Sőt bizonyos jövedelemnagyság esetében, akár a teljes szja adót vagy adó előleget le tudjuk fedni. Ez például azoknak lehet rendkívül fontos akik Diplomás GYED-et kapnák már a gyermek megszületése után, hiszen ott sem mindegy mekkora összeg van levonva az állam által folyósított összegből!
Érdemes akár előre számolgatni, mivel jártok a legjobban, hiszen már megnéztük mennyibe kerül gyerkőcünk felnevelése, illetve hogy az alanyi jogon járó juttatások mire elengedőek.