A világ nagyon színes hely, tele kreatív ötlettel, tehetséggel, impulzussal. Minden gyerek egy különálló történet, egy lehetőség. A felnőttek feladata ezt a lehetőséget észrevenni és szabadjára engedni gyermekének a kreativitását! Sokféle kreativitás létezik. Így nem kizárólag művészi értelemben vett alkotói kreativitás létezik. Valójában mindenben megtalálhatjuk a saját kreativitásunkat, legyen az egy „unalmas” fizikai egyenlet megalkotása, legyen az a sport, legyen az a szociális kapcsolatok, legyen az bármi. Nézzük meg, hogy a kreatív gyerekek, akiket hagytak kibontakozni, azok mi mindent csinálnak másképpen!
A kreatív gyerekek álmodoznak
Mintha az álmodozás egy olyan tiltott tevékenység lenne, amiről a gyerekünket az idő előre haladtával le szeretnénk szoktatni! „Majd felnő”- szokták mondani, amikor egy gyerek elkezd arról beszélni, hogy űrhajós lesz, régész kutató vagy éppen sztár focista. Pedig a felnőttek is szoktak álmodozni, csak titkolják.
Meg kell érteni, hogy az álmodozás az agyunk kreatív folyamatait aktiválja és álmodozás révén vagyunk képesek egy olyan világot megalkotni magunkban, ahol a különböző ötleteinknek adhatunk teret, tesztehetjük azokat vagy éppen fejleszthetjük. És mint tudjuk:
Minden egy gondolattal, egy vággyal, egy reménnyel vagy egy álommal kezdődött.
A kreatív gyerekek pozitívabbak
Sokak számára hihetetlen lehet, de a kreativitás és a pozitív hozzáállás között tudományosan kimutatható kapcsolat van. Azt figyelték meg, hogy azok a gyerekek, akiknek lehetőségük van kreatívkodni (és nem szídják le őket, ha hibáznak), alapvetően sokkal pozitívabb személyiséggel rendelkeznek.
A kreativitás egyben azt is jelenti, hogy saját magunkat adhatjuk, megmutathatjuk másoknak a gondolatainkat és lehetőségünk van alkotni. Ez pedig a világ legpozitívabb dolga. Egyértelmű, hogy ezek a gyerekek sokkal pozitívabban viszonyulnak a világhoz, az élethez, a környezetükhöz, hiszen szabadok lehetnek és alkothatnak.
Jobban oldják meg a problémákat
Amikor szembejön velük egy probléma, akkor azt mindenáron meg akarják oldani. Magát a helyzetet sem akadályként fogják fel, hanem megoldandó szituációként. És mint ilyen, egy újabb lehetőség a kreatívitás szabadjára engedésének. Ez pedig örömmel tölti el őket! Miért ne töltené? Hiszen azt csinálhatják, ami feltölti őket, amivel saját személyiségüket mutathatják ki megalkuvások nélkül!
A kreativitást vonzza a problémamegoldás. Pszichológusok rájöttek arra, hogy stresszhelyzetben a kreativitás sokkal inkább képes kibontakozódni és ezáltal sokkal jobb ötleteket kaphatunk. Ez egy hihetetlenül fontos ismertetőjele a kreatív gyerekeknek, akik képesek nem nyugalmi állapotban is alkotni, teremteni és teljesíteni.
A kreatív gyerekek őszintébbek a környezetükkel
A gyerek nem ismeri az őszinteség és a hazugság fogalmait. A környezete tanítja meg ezekre a fogalmakra, ahogyan egyre idősebb lesz. Az őszinte gyermeki naivitást pedig felváltja valami egészen más, ami mániákusan meg akar felelni a társadalmi elvárásoknak. Ezekért az elvárásokért pedig sokaknak már gyermekként is füllenteni kell időnként. Máskülönben a félelmük, hogy nem felelnek meg a szeretteiknek, akár valósággá is vállhat!
Sajnos a társadalom jelen pillanatban még midnig biorobotok előállításával foglalkozik. A gyerekeknek ugyanúgy kell gondolkodniuk, ugyanazt kell tudniuk. Ezek a társadalmi elvárások, amikre épül minden létező felvételi rendszer, oktatási rendszer illetve az elképzelt jövő. Ez egy frusztráció, ami idővel kialakul. A kreatív gyerekek azért tudnak őszintébbek maradni saját környezetükkel, mert a környezetük semmit nem eröltetett rájuk ezidáig, nem akarta „átépíteni” őket és végig (keretek között) megmaradhattak kreatív és alkotó szellemnek. Ezek a gyerekek kevésbé félnek attól, hogy a környezetük csalódni fog bennük azért, mert saját magukat mutatják meg.
Bátrak
Az igazi gondolkodók elég bátrak ahhoz, hogy álmodozzanak, alkossanak, majd a „kész terméket” megmutassák másoknak is. Ugyanúgy félnek a reakcióktól, de még a negatív fogadtatásból is inspirálódnak (elképzelhetetlen, hogy a negatív reakció miatt elmenjen a kedv…). Ezek a gyerekek nem állnak be a sorba, nem félnek szembemenni mindenkivel és elég bátrak kiállni saját véleményük mellett.
Mark Seery (Buffalo Egyetemen végzett kutatást) szerint gyakran viselkednek az emberek nagyon konform módon, ami miatt nem feltétlenül boldogok. A kutatás eredményeképpen megtudhattuk, hogy akik behódoltak a többség véleményének, és nem álltak ki sajátjuk mellett, úgy élték meg a helyzetet, mintha fenyegetettségnek lennének kitéve. Akik viszont felvállalták saját magukat, azok kihívásként élték meg a helyzetet, amitől fellelkesültek.